Potrzebujemy pełniejszego wykorzystania potencjału nauki i wzrostu udziałów finansowanych ze środków programów ramowych UE

Podczas trzeciego dnia sesji plenarnej (06.04.2022 r.) Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata pt. „Globalne podejście do badań i innowacji – Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie”. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.  

Krzysztof Jurgiel mówił, że jednym z filarów nowej strategii jest zapewnienie stabilności i równych szans działania międzynarodowej współpracy. „W ciągu ostatnich trzech lat współpracy w ramach programu Horyzont 2020 powstały relacje naukowe z państwami trzecimi, w tym 30 inicjatyw współpracy z kilkoma państwami, takimi jak Kanada, Japonia, Chiny, Indie czy kraje afrykańskie” – powiedział.

Eurodeputowany przypomniał, że Polska jest założycielem inicjatywy, a także inicjatorem działań w Europie Środkowej w obszarze badań i innowacji w rolnictwie BIOEAST, której celem jest zwiększenie udziału 13 państw programach ramowych na badania i innowacje w rolnictwie, w tym biogospodarce.

Jak wskazał Jurgiel, Horyzont Europa to nowy program wspierający badania naukowe i innowacje, o budżecie 97 mld euro. „Celem Polski jest pełniejsze wykorzystanie potencjału nauki i wzrost udziałów finansowanych ze środków programów ramowych UE” – poinformował. Polski polityk zastanawiał się, jaki mechanizm KE zastosuje, aby wszystkie obszary UE miały równy dostęp do środków programu, zapewniając zrównoważony rozwój UE i 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Polski.

Wystąpienie w wersji video dostępne TUTAJ

Skip to content