Emisja CO2 w ujęciu globalnym

​​Zaledwie 57 firm   odpowiada za  80% światowej emisji CO2

Portal międzynarodowego non-profit think tanku Carbon Majors ogłosił wyniki swoich badań, z których  wynika, że  za 80 % światowych emisji CO2  w latach 2016 – 2022 odpowiadało raptem  57 firm  z sektora ropy naftowej, gazu, węgla i cementu. Zatem  badania wskazują na potężne  korporacje prywatne i  kontrolowane przez państwa jako głównych winowajców kryzysu klimatycznego.

Większość wielkich producentów zintensyfikowała  wytwarzanie paliw kopalnych i związanych z nimi  emisji w siedem lat po Paryskim Porozumieniu Klimatycznym (2015 r.)  – w porównaniu z siedmioma latami wcześniej. Nie za bardzo przejęli się ustaleniami dotyczącym stopniowej redukcji gazów cieplarnianych. Niektórzy nawet wcale. Badacze stwierdzili, że ze 122 największych ( historycznych) zanieczyszczających  powietrze przedsiębiorstw na świecie, 65% podmiotów państwowych i 55% firm prywatnych  zwiększyło produkcję.

Analitycy Carbon Majors podają, że w latach 2016 – 2022  największym inwestorem – emitentem był ExxonMobilz USA: przez siedem lat  wyrzucił do atmosfery 3,6 gigaton CO2, co stanowi 1,4 % globalnej sumy emisji. Tuż za nim plasują się: Shell, Chevron i francuski  TotalEnergies. Każda z tych firm była odpowiedzialna za co najmniej 1 % globalnych emisji.

Raport think tanku pokazał także gwałtowny wzrost  emisji  wytwarzanych przez państwowe firmy, szczególnie z sektora węglowego na terenie Azji. Chińska produkcja węgla odpowiada za 14 % globalnego CO2  od początku rewolucji przemysłowej. To nawet dwa razy więcej, niż dawne ZSRR ( drugie miejsce) oraz ponad trzykrotnie więcej, niż w przypadku Saudi Aramco, które zajmuje trzecie miejsce.

W niechlubnej czołówce  pojawiają się dwie amerykańskie firmy Chevron ( 3%) i ExxonMobil (2,8 %), a następnie  rosyjski Gazprom i Narodowa Kompania Naftowa Iranu. Na kolejnych miejscach znajdują się dwie prywatne firmy europejskie: BP i Shell ( każda z ponad 2 %) oraz CoalIndia.

W latach 2016 – 2022 udział przemysłu węglowego w Chinach zwiększył się do ponad 1/4   wszystkich emisji CO2 na świecie. Udział emisji CO2 Saudi Aramco  wzrósł do ok. 5 %. Pierwsza dziesiątka  w tym okresie jest zdominowana przez  chińskie i rosyjskie podmioty państwowe. Dalej plasują się  firmy z Indii oraz Iranu.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym producentem  ropy gazowej i gazu, choć w tym wypadku produkcja jest rozproszona między wiele różnych firm. Prezydent Joe Biden w marcu br. wydał licencje na realizację kolejnych projektów, które  uwolnią rezerwy strategiczne ropy – największe w historii USA: na rynek ma trafiać dodatkowy milion baryłek dziennie przez sześć miesięcy. USA chcą w ten sposób obniżyć światowe ceny ropy naftowej, które obecnie są bardzo wysokie z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Jak informuje „Financial Times”, rząd amerykańskie będzie karał  firmy  paliwowe, które wstrzymują się od wydobycia. Dodatkowe opłaty poniosą te przedsiębiorstwa, które  mają  pod sowim zarządem tereny roponośne  i pozwolenie na wydobycie, ale nie robią z nich użytku.

Wymienione tutaj firmy, jak: ExxonMobil, Chevron, brytyjskie BP i Shell  przyjęły cele neutralności klimatycznej,chociaż różnią się ich definicje i metody osiągania.  Chociaż inwestują w OZE, to jednak za   deklaracjami nie idzie konsekwentna, planowa realizacja do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (  z siedzibą w Paryżu) ostrzegała, że jeśli  świat ma pozostać  w bezpiecznych granicach globalnego ocieplenia, to nie powinno się wykonywać nowych odwiertów naftowych i gazowych.

Wiceminister klimatu i środowiska rządu Donalda Tuska – Urszula Zielińska powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że trwają prace nad aktualizacją polskiej polityki energetycznej do 2040 r. bo – rzekomo – obowiązujące teraz dokumenty są przestarzałe. Brakuje w ogóle długoterminowej  strategii  niskoemisyjnej do 2050 r., przez co wobec Polski  Komisja Europejska  uruchomiła  unijną procedurę naruszeniową. Nigdy nie powstała również strategia dotycząca ciepłownictwa. Wiceminister U. Zielińska obwinia rząd PiS.

Inny przedstawiciel resortu – Miłosz Motyka, oznajmił, że 90. procentowy cel redukcji emisji do 2040 r.  będzie bardzo trudny do   realizacji w Polsce.

źródła: Carbon Majors, 300.Gospodarka, PAP

Skip to content