Podczas uroczystości 100 rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego w dniu 25.09.2019 r. Krzysztof Jurgiel – Poseł do Parlamentu Europejskiego skierował do zgromadzonych następujące słowa:

Szanowni Państwo Po Mszy św. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny gromadzimy się we wspólnocie pamięci z okazji setnej rocznicy Powstania Sejneńskiego. Polska rozszarpana na trzy części przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, odzyskała 11 listopada 1918 roku, wywalczoną i wymodloną niepodległość. Radość Polaków była wielka, chęć do pracy przy odbudowie państwa ogromna. Ale tutaj na Sejneńszczyźnie, na Suwalszczyźnie, o wiele trudniej było cieszyć się wolnością Ojczyzny.

W skomplikowanej sytuacji, gdy toczyły się spory o granicę, gdy mocarstwa europejskie prowadziły niejednoznaczną politykę wobec Polski i Litwy, doszło do wybuchu powstania sejneńskiego. Patriotyzm żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej popchnął do czynu zbrojnego. Do walki o ostateczny kształt granic Rzeczypospolitej.

Polacy i Litwini, mieszkańcy tej samej ziemi, gospodarze tej samej, wspólnej Ziemi Sejneńskiej wystąpili z bronią w ręku - przeciwko sobie. Przelewali braterską krew. Warto przypomnieć, że biskup Baranauskas, wybitny patriota i poeta litewski, mówił nieraz o braterstwie narodów polskiego i litewskiego. O wspólnej, wspaniałej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z perspektywy stu lat od tamtych wydarzeń, możemy ze spokojem, w duchu wzajemnego zrozumienia patrzeć na dzień dzisiejszy oraz na przyszłość Polski i Litwy: dwóch suwerennych państw będących członkami Unii Europejskiej. Teraz, gdy granica między nami jest prawie niezauważalna, stała się ona granicą współpracy i dobrego sąsiedztwa.

W integrującej się Europie łączą nas ponadto chrześcijańskie wartości, wiara w siłę miłości, pojednania i solidarności. Przed Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego składam hołd żołnierzom, dzielnym powstańcom, którzy z miłości do Ojczyzny poszli walczyć; wielu z nich oddało swoje młode życie, aby Polska była wielka i silna wśród narodów Europy. Cześć ich pamięci!

Skip to content