Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pomnik upamiętniający 10 Pułk Ułanów Litewskich

W dniu 24.08.2020 r. w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone dyskusji w sprawie budowy pomnika 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku.

Spotkanie zorganizowano w jednej z białostockich sal bankietowych. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego – Krzysztofa Jurgiela.

Na spotkaniu podjęto ponownie temat budowy pomnika 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku. W tym roku (2020) w maju obchodzono okrągłą 100 rocznicę utworzenia pułku.

Temat pomnika 10. pułku ma już swoją historię. Bowiem już w kwietniu 2010 roku radni wyrazili zgodę na taki pomnik i w zasadzie uchwała taka powinna już zostać wykonana. Ale mimo upływu czasu do niedawna nie było wiadomo nawet o potencjalnej lokalizacji. Wcześniej inicjatywę związaną z budową pomnika podnosił Zarząd Koła 10 Pułku Ułanów Litewskich – który o upamiętnienie żołnierzy Pułku upomina się już od kilkunastu lat.

Obecnie konieczne jest pilne wypracowanie nowej lokalizacji pomnika na terenie miasta Białystok. Dyskusja w tej sprawie będzie kontynuowana.

Galeria zdjęć ze spotkania dostępna poniżej (galeria rozwija się po kliknięciu w zdjęcie).

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Skip to content