Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Negocjacje Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

W dniu 29.10.2020 r. Poseł do PE Krzysztof Jurgiel zorganizował konferencję prasową pt.: “Kształt Wspólnej Polityki Rolnej przyjętej 23.10.2020 r. przez Parlament Europejski. Ocena z punktu widzenia Polski”.

Kończą się unijne negocjacje dotyczące WPR po 2020 roku. Parlament Europejski przyjął trzy rozporządzenia – dotyczące planów strategicznych, rynków rolnych, planowania i zarządzania WPR.

Polska jest nadal dyskryminowania, jeśli chodzi o środki na dopłaty bezpośrednie – mówił podczas konferencji zorganizowanej w dniu 29.10.2020 r. w Białymstoku – Krzysztof Jurgiel, europoseł i były minister rolnictwa. – Po drugie pogorszono warunki funkcjonowania dla polskich rolników – obecny system zazieleniania i cross compliance zastąpiono systemem warunkowości.

A to oznacza  – dla wszystkich gospodarstw, także tych najmniejszych – konieczność spełniania dodatkowych warunków, aby „zasłużyć” na płatności dotyczące zazielenienia. Wszystkie gospodarstwa będą też teraz podlegały kontroli – co dwa lata będzie oceniana realizacja kilku wskaźników i od niej będzie zależeć wypłata środków finansowych.

Musimy się zmobilizować i tak przygotować krajowy plan strategiczny i zasady działania, abyśmy byli jeszcze konkurencyjni w Europie, bo póki co na razie nam się udaje eksport zwiększać, ale opłacalność produkcji jest bardzo, bardzo słaba i wymaga to współpracy wszystkich.

Kliknij i pobierz materiał z konferencji

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Skip to content