Krzysztof Jurgiel pyta KE o drastyczny wzrost cen nawozów

Eurodeputowany PiS Krzysztof Jurgiel skierował pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie drastycznego wzrostu cen nawozów w UE.

Krzysztof Jurgiel przekazał, że drastycznie rosną ceny środków produkcji w rolnictwie, a zwłaszcza nawozów. Jak zauważył, polski portal rolniczy farmer.pl podaje, że fosforan amonu (DAP) w ciągu 18 miesięcy podwoił swoją wartość z 1450 (styczeń 2020) do 3000 tys. zł netto obecnie; podrożał też m.in. nawóz azotowy – o 32 proc. z odpowiednio 850 do 1250 zł/t netto, czy sól potasowa z 1450 do 1650 zł/t netto.

Były Minister Rolnictwa wskazał, że ta sytuacja spowodowana jest kilkoma współwystępującymi czynnikami. „Po pierwsze unijnym zakazem importu i tranzytu potażu z Białorusi, największego na świecie producenta tego składnika odżywczego dla rolników. Po drugie, decyzją Komisji o wprowadzeniu ceł antydumpingowych na nawozy pochodzące z USA, Rosji oraz Trynidadu i Tobago oraz po trzecie rekordowo wysokimi cenami gazu (+595% rocznego wzrostu) stanowiącego 60-80% kosztów operacyjnych przemysłu” – czytamy w piśmie.

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że według organizacji COPA-COGECA wprowadzenie przez Komisję ceł antydumpingowych miało największy wpływ na cenę nawozów płynnych, która podwoiła się od czasu przyjęcia przez KE tego środka. „Artykuł 14 ust. 4 rozporządzenia antydumpingowego 2016/1036 przewiduje jednak możliwość zawieszenia stosowania środków antydumpingowych w przypadku tymczasowych zmian warunków rynkowych, jeżeli leży to w interesie Unii” – poinformował.

W związku z powyższym Krzysztof Jurgiel chciał wiedzieć, czy Komisja planuje zastosowanie ww. rozporządzenia i zawieszenie ceł antydumpingowych na nawozy pochodzące z USA, Rosji oraz Trynidadu i Tobago, by pomóc w walce z nieproporcjonalnie wysokimi cenami nawozów.

Pełne zapytanie do Komisji ws. nawozów – PDF.

Skip to content