Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Komunikat prasowy w sprawach bieżących dot. rolnictwa

Przedstawiamy komunikat prasowy z dnia 22.12.2020 r.

Chcę Państwu opowiedzieć o dwóch niedawnych wydarzeniach, które lakonicznie opisane w gazetach mogły umknąć uwadze w natłoku przedświątecznych przygotowań. Obie mogą okazać się istotne dla wsi i rolnictwa w Polsce, dlatego warto o nich wspomnieć.

Pierwsza to zakończony szczyt UE w Brukseli. Osławiony ze względu na kompromis w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Fundusz Odbudowy. W komunikatach po szczycie próżno jednak szukać ważnej dla polskich rolników informacji: dopłaty bezpośrednie nie zostaną wyrównane do średniej europejskiej. Mało tego – mogą relatywnie spaść, ze względu na nowy mechanizm podziału środków, wynikających z Zielonego Ładu. Piszę to z wielką przykrością, wszakże duża część mieszkańców wsi brała pewnie na serio zapowiedzi byłego ministra rolnictwa – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, że Polska będzie walczyć do końca o wyrównanie dopłat. Wielokrotnie na forum krajowym jak i w Parlamencie Europejskim podnosiłem tę kwestię, dowodząc, że nierówne dopłaty są przejawem dyskryminacji obywateli i producentów z niektórych państw członkowskich, w tym Polski. Dyskusja wokół Wieloletnich Ram Finansowych UE była najlepszą okazją aby wreszcie uregulować tę kwestię.

Druga sprawa, o której warto wspomnieć, to powołanie Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP. Fakt powołania kolegialnego ciała doradzającego w sprawach rolnictwa wyraźnie pokazuje, że Prezydent Andrzej Duda poważnie traktuje sprawy rozwoju wsi. Pozostaje mieć nadzieję, że grono ekspertów będzie miało zapał i determinację do intensywnej pracy. Liczę, że nie ugasi go osoba przewodniczącego, który w ostatnim czasie pokazał, że jego działania stoją w sprzeczności z programem rolnym Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, liczne organizacje rolnicze i grona eksperckie, uznają Jana Krzysztofa Ardanowskiego za jednego z najgorszych szefów resortu rolnictwa. Dyskusja o przyszłości rolnictwa jest potrzebna, szkoda jednak jeśli będzie się toczyła w opozycji wobec rządu reprezentowanego przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę.

Krzysztof Jurgiel

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Skip to content