Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

K. Jurgiel: wojna na Ukrainie spowoduje wzrost cen żywności

– Wojna na Ukrainie spowoduje wzrost cen żywności – konieczne są działania ze strony Komisji Europejskiej – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Jurgiel.

Wojna już wywołała wzrost cen paliw, rosną również notowania zbóż na światowych rynkach. Do tego dochodzi osłabienie złotego – a to wszystko będzie powodowało wzrost cen żywności. – Dlatego komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do podjęcia pewnych działań – mówił na antenie Radia Olsztyn eurodeputowany Krzysztof Jurgiel.

Należy przyznać priorytet spożywczemu przeznaczeniu produktów rolnych, zezwolić na stosowanie środków ochrony roślin, żeby częściowo odstąpić o tzw. zielonego ładu i uruchomić rezerwę kryzysową. Chodzi też o usunięcie barier, które występują w obrocie pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a tymi które do niej nie należą – wyliczał europoseł PiS.

Rosja i Ukraina są istotnymi producentami zbóż. Oba te kraje odpowiadają łącznie za ponad 30 procent światowej produkcji pszenicy. Według Krzysztof Jurgiela, nie zagraża to jednak bezpośrednio bezpieczeństwu żywnościowemu Polski.

źródło: https://radioolsztyn.pl/625318-2/01625318

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Skip to content